• WITAJCIE MIESZKAŃCY!
  • O NAS
  • FORMULARZ KONTAKTOWY
email
  • AKTUALNOŚCI
  • INFORMACJE
    • Informacje o godzinach pracy SM
    • Dokumenty, regulaminy, pisma
    • Część uchwał z 2014 – 2015 r
    • Budynki, tereny, zasoby, hipoteki – stan prawny
    • Lista gruntów kupionych przez SM Śródmieście od UM Łódź
    • Akademik przy Wigury 7a
  • PORADY / PRAWO
    • Wpisy z kategorii porady – prawo
    • LIKWIDACJA czy UPADŁOŚĆ – co jest lepsze?
    • Różnice między spółdzielnią a wspólnotą
    • Jak odpowiadamy za długi
      • Jaka jest odpowiedzialność członka spółdzielni mieszkaniowej za jej długi?
      • Członkowie nie płacą każdego długu spółdzielni
      • Odpowiedzialność członka spółdzielni mieszkaniowej za jej długi
    • Przydatne linki
  • Z ZEWNĄTRZ
    • MEDIA INFORMUJĄ
    • PIOTRKOWSKA235 informuje
    • URZĄD MIASTA INFORMUJE
  • Fotogalerie
  • Regulamin komentowania

Projekt nowego STATUTU przygotowany przez SM + UWAGI

Posted On 05 maja 2015
By : mySrodmiescie
Comments: 11
Tag: informacje, statut, Zebranie przedstawicieli

Na Stronach SM ukazał się projekt nowego Statutu dla naszej Spółdzielni.
Ma być on przedstawiamy i omawiany podczas Zebrań Grup Członkowskich (i przyjęty na Zebraniu Przedstawicieli).

Bardzo prosimy i lekturę i uwagi/dyskusje.

strzalki  STATUT_projekt_2015 [PDF]

 



ZEBRANE PIERWSZE UWAGI nt. PROJEKTU STATUTU

(bardzo dziękujemy za zaangażowanie MARCUSOWI!):

 

§4. Spółdzielnia może zakładać związki rewizyjne oraz związki gospodarcze i przystępować do takich związków.

Ten paragraf jest furtką do wyprowadzania pieniędzy. To na jego podstawie mogły powstawać takie „związki gospodarcze” jak Vasco Projekt. Na terenie całej Polski właśnie w ten sposób Zarządy różnych Spółdzielni wyprowadzały pieniądze z Kasy Spółdzielni – praktycznie poza kontrolą Rady Nadzorczej.


§ 7.8.9 [...]

– nie uwzględniają w ogóle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 05.02.2015 r. . Nie ma nigdzie informacji, że członkiem Spółdzielni może zostać tylko osoba posiadająca mieszkanie w zasobach SM lub ekspektatywę odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Pozwala to na tworzenie na powrót instytucji „członka oczekującego”.


§ 9. Ust. 1. Pkt 2. „Odzyskany przez spółdzielnię lokal mieszkalny wolny w sensie prawnym może być przez spółdzielnię zadysponowany na rzecz członka spółdzielni: […] 2) na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, […]”


W obecnej sytuacji prawnej nie można tworzyć nowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wyklucza to nowelizacja Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Obecnie dopuszczalne są jedynie:
– spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
– prawo odrębnej własności lokalu
– na warunkach najmu.

Ten punkt musi być usunięty.


 § 11. [...]

Nie ma tu jasnego przekazu, że członkowi Spółdzielni przysługuje również wgląd w zawieranie przez spółdzielnię mieszkaniową umowy z podmiotami gospodarczymi, z osobami trzecimi, faktury itp. Tym samym nie ma możliwości np. kontroli wynagrodzeń członków RN i Zarządu. Niezbędne jest dopisanie takiego punktu.


§ 16. 1. Wykluczenie członka ze Spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w Spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami Statutu Spółdzielni lub dobrymi obyczajami. 2. Wykluczenie może nastąpić w szczególności, gdy członek: 1) świadomie szkodzi Spółdzielni lub działa wbrew jej interesom, 2) poważnie narusza zasady współżycia społecznego – dotyczy to również osób wspólnie zamieszkałych jak i osób przebywających w lokalu członka, 3) uporczywie narusza postanowienia Statutu, regulaminów i innych uchwał organów Spółdzielni, 4) uporczywie uchyla się od wykonywania istotnych zobowiązań wobec Spółdzielni, w szczególności nie wnosi opłat za używanie lokalu lub nie wnosi wkładu stosownie do postanowień umowy, 5) świadomie wprowadza Spółdzielnię w błąd w celu nabycia określonych uprawnień, 6) korzysta z lokalu w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

– na podstawie tego artykułu można pozbawić praw członkowskich każdego, z dowolnego powodu. Pozostawia to kolejną furtkę do pozbywania się niewygodnych dla Zarządu i Rady członków spółdzielni. Powinien być dopisany punkt, że wykreślenie może się odbyć jedynie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. W przeciwnym razie to na członku spółdzielni będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że jest niewinny – co jest sprzeczne z podstawami prawa w Polsce.


§ 20. Ust. 3. Przy obliczaniu wymaganej większości głosów przy wyborach do organów Spółdzielni i dla podjęcia uchwały przez organ Spółdzielni, uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwale, o ile inne postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.

Ten zapis nie jest zgodny z ustawą. Powinny być liczone również głosy członków wstrzymujących się – nie uwzględnienie tego może spowodować podważenie każdej uchwały.

§ 20. Ust. 5. Odwołanie członka organu, o którym mowa w ust. 1 pkt. 2 lub 3, wymaga większości kwalifikowanej 2/3 oddanych głosów i obecność i co najmniej połowy uprawnionych do głosowania w sprawie odwołania członka danego organu.

Taki zapis praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek zmiany i odwołania. To sytuacja, która w tej chwili panuje w naszej SM. Jak – przy instytucji Walnego Zgromadzenia – którego ogólna ilość członków to minimum dwa tysiące, doprowadzić do obecności „przynajmniej połowy uprawnionych do głosowania”. Taki zapis utrwala nieusuwalność Zarządu i członków Rady Nadzorczej, nawet w sytuacji rażącego zaniedbywania obowiązków lub działania na szkodę spółdzielni. NIE DO PRZYJĘCIA !

Samo głosowanie powinno być ważne, niezależnie od ilości obecnych na Walnym członków SM.


§ 25. Ust. „W przypadku, w którym porządek obrad Walnego Zgromadzenia przewiduje wybory do Rady Nadzorczej, członkowie Spółdzielni mają prawo zgłaszać kandydatów do Rady Nadzorczej. Zgłoszenie kandydata do Rady Nadzorczej musi być złożone w Spółdzielni nie później niż 7 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia lub jego pierwszej części oraz zawierać dane osobowe kandydata, jego adres zamieszkania, pisemną zgodę kandydata na udział w wyborach do Rady Nadzorczej, podpis zgłaszającego oraz podpisy 10 innych członków Spółdzielni popierających zgłoszoną kandydaturę.

Ten zapis jest sprzeczny z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Termin składania z 7-dniowym wyprzedzeniem dotyczy uchwał, nie kandydatur. Poparcie 10 osób również związane jest z projektem uchwały lub uzupełnienia porządku obrad – nie dotyczy zgłaszania kandydatur. Ustęp ten sprzeczny jest też z § 20. Ust. 2. omawianego Projektu statutu:

§ 20. Ust. 2. „Wybory do organów Spółdzielni, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 i 3 dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów.[…]”



 § 26. Ust.1.

Powinien się pojawić zapis, że nie udzielenie absolutorium członkowi Zarządu automatycznie oznacza podjęcie głosowania nad uchwałą o możliwości odwołania członka Zarządu, któremu absolutorium nie udzielono. W przeciwnym wypadku, przy umiejętnym prowadzeniu zebrania Przewodniczący może przejść do kolejnych punktów, bez uwzględnienia głosowania nad odwołaniem członka Zarządu.

Ust. 4. pkt. 4. Uchwały są podejmowane większością kwalifikowaną: 1) ¾ - dla podjęcia uchwały o likwidacji Spółdzielni i przywrócenia działalności Spółdzielni w przypadku postawienia jej w stan likwidacji w trybie art. 113 § 1 pkt. 3 Prawa spółdzielczego, 2) 2/3 – dla podjęcia uchwały o zmianie statutu, 3) 2/3 – dla podjęcia uchwały o połączeniu Spółdzielni z inną spółdzielnią, 4) 2/3 – dla podjęcia uchwały o odwołaniu członka Rady Nadzorczej lub członka Zarządu.

– kwalifikowana większość 2/3 dla podjęcia uchwały nad zmianą statutu to zdecydowanie za duża liczba głosujących. Wystarczająca będzie 50 %.

– tu już 2/3 głosów za odwołaniem członka Rady Nadzorczej lub Zarządu jest zaporową ilością. Praktycznie zapewnia nie usuwalność przedstawicieli organów Spółdzielni.


§ 31. Ust. 1. [...] „Wybór członków Rady Nadzorczej następuje z zachowaniem odpowiedniej proporcji do liczby członków Spółdzielni posiadających prawa do lokali położonych w poszczególnych nieruchomościach wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.”

Ten zapis jest sprzeczny z § 20. Ust. 2. omawianego Projektu statutu oraz ustawą o spółdzielczości mieszkaniowej.


§ 33. Ust. 1. Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa z upływem kadencji, na którą został wybrany. Utrata mandatu przed upływem kadencji następuje w przypadkach: 1) odwołania większością 2/3 głosów przez organ, który dokonał wyboru, 2) zrzeczenia się mandatu, 3) ustania członkostwa w Spółdzielni.

Kolejny raz zapis, który sprawia, że członek Rady praktycznie jest nie do usunięcia – nawet w przypadku działań sprzecznych z interesem SM. Kwalifikowana większość 2/3 – to zdecydowanie za dużo. Brakuje też zapisów, które określają szczególne sytuacje: np. działanie na szkodę Spółdzielni prawomocnie orzeczone przez Sąd, inne działania sprzeczne z interesem Spółdzielni, w których będzie można odwołać członka Rady Nadzorczej.


§ 35. Ust. 1. Pkt.3. : 1. Do wyłącznych kompetencji Rady Nadzorczej należy: […] Pkt.3. podejmowanie uchwał w sprawie nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia zakładu lub innej jednostki organizacyjnej, […]”

Obciążenie nieruchomości – czyli to, co naszą Spółdzielnię pogrążyło. Sprzedaż działek, zastawy pod pożyczki… Doświadczenie uczy, że Rada Nadzorcza nie może mieć tak daleko idących kompetencji – te powinny się znaleźć po stronie Walnego Zgromadzenia.

§ 35. Ust. 2. Należy uzupełnić go do brzemienia:

Rada Nadzorcza i każdy z jej członków może żądać od Zarządu, członków i pracowników Spółdzielni wszelkich sprawozdań i wyjaśnień, przeglądać księgi i dokumenty oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku Spółdzielni.

To wzmacnia uprawnienia członka Rady do kontroli bieżącej działalności Spółdzielni i zabezpiecza przed bezwładnością pracy Rady jako całości.


§ 66. Ust. 2. Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków, Spółdzielnia może: 1) ustanawiać na rzecz członków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, 2) ustanawiać na rzecz członków spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, 3) ustanawiać na rzecz członków spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, garażu, a także do miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym, 4) ustanawiać na rzecz członków prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażu wielostanowiskowym, 5) wynajmować członkom lub innym osobom lokale mieszkalne lub użytkowe.

– Obecnie od 31 lipca 2007 r. nie ma możliwości ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Prawo to wcześniej było ustanawiane przez spółdzielnie mieszkaniowe i nadal przysługuje osobom, na rzecz których zostało ustanowione.

Ten sam argument dotyczy §§ 72, 73. Nie powinno ich w ogóle być.

    Previous Story

    Komunikat dot. zebrania VI grupy członkowskiej:

    Next Story

    aktualizacja 2.: SKANDAL! Zebranie II Gr. Członkowskiej zostało zerwane

    Related Posts

    101

    Kontynuacja Zebrania Przedstawicieli: 10 maja 2016

    Posted On 25 Kwi 2016
    , By mySrodmiescie
    80

    KOMUNIKAT DOT. ZEBRANIA PRZEDSTAWICIELI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „ŚRÓDMIEŚCIE”

    Posted On 04 Kwi 2016
    , By mySrodmiescie
    31

    TERMINY ZEBRAŃ GRUP CZŁONKOWSKICH

    Posted On 13 Lut 2016
    , By mySrodmiescie

    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/a4klient/ftp/mysrodmiescie/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

    11 Comments

    1. Avatar
      Marcus 14 maja 2015 at 08:21
      4
      0

      W nawiązaniu do tego co pisze „@z tego co wiem…”: PROJEKT STATUTU MA ZBYT WIELE SPRZECZNOŚCI Z OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM SPÓŁDZIELCZYM I USTAWĄ o SM, ABY W TAKIEJ FORMIE MÓGŁ BYĆ ZATWIERDZONY PRZEZ WAS. DODATKOWO, JEST ON O WIELE BARDZIEJ RESTRYKCYJNY DLA CZŁONKÓW SM, NIŻ AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCY. Pomysł podany w wpisie uważam za dobry i tak właśnie należy postąpić.

    2. Avatar
      z tego co wiem... 14 maja 2015 at 07:48
      7
      0

      Szymańska, w rozmowie z mieszkańcem, powiedziała, ze nie ma zamiaru uwzględniać jakichkolwiek uwag zgłaszanych do statutu. Bo nie. Tenże mieszkaniec twierdzi, byśmy nie wylewali dziecka z kąpielą i może jednak zgodzili sie na ten statut – bo w końcu przecież daje nam to co chcieliśmy, czyli walne zgromadzenie.

      Ja się z tym nie zgadzam, bo po co nam walne, jeśli nie bedziemy mieli prawa weryfikować na nim osób w Radzie i Zarządzie (widać przeciez po obecnej frekwencji, ze na walne nie uda sie zebrac 50% członków by kogokolwiek odwołać).

      Uważam, ze zebranie przedstawicieli powinno odwalić projekt tego statutu, potem wybrac nasza nową radę i zarzad, ktorzy poprawią ten statut i wtedy zwołać kolejne zebranie (statut przewiduje taka mozliwosc) na ktorym zatwierdzi statut dobry dla nas.
      Moze macie inne pomysły / zdanie?

    3. Avatar
      Gerard 6 maja 2015 at 18:09
      3
      1

      Dlaczego nie ma opinii prawnej, że Statut jest zgodny z obowiązującymi przepisami?
      Kto ten statut napisał i kto pod względem prawnym zatwierdzil?

      • Avatar
        Elżbieta Kempińska 16 maja 2015 at 10:24
        2
        0

        Do Gerarda – Statut z zaproponowanymi zmianami jest na tej stronie , więc można wydrukować
        i pójść do prawnika na konsultację .Chętnie się zapoznamy z drugą opinią.

    4. Avatar
      aga 5 maja 2015 at 22:25
      3
      0

      Zagadnienia,które wskazał @ Marcus w uwagach do par. 7,8,9 dotyczy chyba również par.6 ust.5-sprzeczność z wyrokiem TK z dn. 5.02.2015 r.

      • Avatar
        Marcus 5 maja 2015 at 23:00
        3
        0

        Tak. Ten zapis mówi o ekspektatywie prawa do lokalu, a w obecnie obowiązującym prawie o SM, nie można tworzyć nowych tytułów prawnych „spółdzielcze WŁASNOŚCIOWE prawo do lokalu”, tak że te słowa dotyczące takiego prawa z tego paragrafu należy wykreślić.
        Pierwszy punkt tego paragrafu powinien przybrać mniej więcej taką formę:

        „Członkiem Spółdzielni może być osoba fizyczna, choćby nie miała
        zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności
        prawnych, która:

        1) jest właścicielem spółdzielczego prawa do lokalu w zasobach mieszkaniowych SM;
        2) lub posiadająca lokal mieszkalny w zasobach SM jako własność wyodrębnioną;
        3) lub posiadaja ekspektatywę któregoś z tych praw lub własności wyodrębnionej.”

        Będzie to wtedy jednoznaczne, bez możliwości „kombinowania”.

    5. Avatar
      Marcus 5 maja 2015 at 20:40
      5
      0

      Proszę to wszystko, te uwagi pod projektem statutu, traktować jako „uwagi na gorąco”, czyli coś co nasuwa się samo od siebie po pobieżnym zaznajomieniu się z tym projektem. Moje pierwsze wrażenie jest takie: Projekt pisany pod „zamówienie” zarządu. uwagi pod nim podkreślają KARDYNALNE naruszenia albo praw członków, albo ustaw i ABSOLUTNIE nie mogą się ostać w zaproponowanej wersji.

    6. Avatar
      LOKATOR 5 maja 2015 at 13:44
      11
      0

      Czegoś tutaj nie rozumiem, proszę o opinię Mieszkańców ale wydaje mi się że jest to cwany zabieg socjotechniczny obecnego Zarządu SM, czyli mamy z nimi debatować o statucie. Tymczasem Ja nie chcę aby obecny Zarząd dalej działał
      Nie chcę aby byli opłacani z moich pieniędzy.
      Nie chcę aby SM funkcjonowała dalej jako jeden podmiot (jestem za rozwiązaniem powołania kilku mniejszych SM).
      Wolę rozpocząć procedurę pociągnięcia do odpowiedzialności cywilno prawnej oraz finansowej obecnego Zarządu za „elitarne doprowadzenie do ruiny finansowej”.
      Jakiekolwiek dyskusje o statucie z obecnym Zarządem uważam za bezcelowe i niezasadne, do chwili powstania nowej struktury osiedla. Takie jest moje zdanie, nie wiem jak inni?

      • Avatar
        ktosik 7 maja 2015 at 10:21
        7
        0

        Projekt sporządzał prawnik syndyka a nie spółdzielni (do czego syndyk dąży ciężko stwierdzić – ale coś za mocno miesza się w sprawy statutowe i ogranicza dostęp do informacji to chyba nadużycie uprawnień?).
        Jeśli chodzi o prawnika to SM na chwilę obecną go nie ma i nie opłaca. Ten Trzeciak jest wyznaczony przez sąd do realizacji GC. Wystarczyło przyjść i posłuchać 5 maja. Według mnie to bardzo dobrze, że taki jest obrót sytuacji – MAMY DRUGA SZANSĘ – jeszcze możemy się zmobilizować. Nie czekajmy biernie.

    7. Avatar
      Andrzej 5 maja 2015 at 10:51
      0
      0

      A jak rozumieć punkty 1.6.4 , 1.6.5 i paragrafy do tych punktów ?

      • Avatar
        Szary 5 maja 2015 at 15:48
        8
        0

        Należy to rozumieć tak, że te „skreślenia” odnoszą się do tychże punktów z poprzedniego statutu. Czyli, zapisy istniejące pod tymi punktami w obecnym statucie przestają istnieć. I to akurat zrozumiałe – dotyczyły Zebrań grup członkowskich, które już dawno powinny być zastąpione przez Walne Zgromadzenie.
        Ale jest w projekcie sporo punktów nie do zaakceptowania – choćby przez sprzeczność z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Oj na kolanie chyba pisany jest ten projekt.

    Zapisz się do naszego newslettera

    Na skróty

    • NOWE SM ŚRÓDMIEŚCIE
    • KOMUNIKATY SYNDYKA
    • UCHWAŁY RN
    • PORADY, PRAWO

    Najnowsze wpisy

    • SM pilnie poszukuje osoby do pracy w Dziale Księgowości – ogłoszenie 12 lutego 2020
    • Informacja o działaniach Zarządu i Rady Nadzorczej 12 sierpnia 2019
    • Regulamin dodawania komentarzy na naszej stronie 15 lipca 2019
    • Komunikat Rady Nadzorczej i Zarządu 9 lipca 2019
    • Walne, jakiego jeszcze nie było 2 lipca 2019

    mySrodmiescie -strona mieszkańców – Spółdzielnia Mieszkaniowa Śródmieście Łódź

    Jesteśmy grupą mieszkańców, którzy z niepokojem patrzą, jak nasze osiedle popada w ruinę. Tę finansową, tę techniczną i tę dotycząca sąsiedzkiego współżycia. Tu mieszkamy, wychowujemy dzieci, wychodzimy na spacery… Chcemy się czuć bezpiecznie, nie martwiąc się, czy ktoś nam odetnie dopływ ciepłej wody, energię elektryczną, zabroni parkować bo oto nasz dotychczas parking stał się własnością prywatną z pozwoleniami na dowolną budowę.

    tagi

    akademik akcje Dalkia dokumenty dziennik łódzki Enea informacje komentarze komornik komunikaty KRS Krzysztof D. ludzie listy piszą media informują Na wesoło NOWE SM ŚRÓDMIEŚCIE parking Wigury 15 PGE Piotrkowska 204/210 piotrkowska235 pisma Porady Prawo prezydent miasta Radio Łódź regulaminy sm śródmieście spotkania z mieszkańcami sprawy w sądzie statut syndyk temidaContraSM toya tv TVN24 tvp lodz uchwały nowej SM upadłość Urząd Miasta uwłaszczenie Video wspólnota Zebranie przedstawicieli ZURT ZWiK Łódź
    Wszelkie prawa zastrzeżone 2014- mysrodmiescie.pl